2013 NWWSA WAKESURF OPEN - FINAL RIDER LIST

Saturday, July 27
Sunday, July 28
Masters Female
Juniors
8:30 Judy Walker 8:30 Thomas Garcia (g)
8:40 Lisa Lee 8:40 Jessica Garcia (g)
8:50 Allison Goodman 8:50 CHANGE BOAT (reg.)
Masters Male
9:00 Zoey Montgomery
9:00 Jeff Walker 9:10 Isabel Mendlen
9:10 Michael Viland 9:20 Madelyn Mendlen
9:20 Anthony Vanderlinde
Amateur Female - Surf
9:30 Mike Tompkins 9:30 Morgan Tompkins
9:40 Shannon Robinson 9:40 Rene Smith
9:50 Roger Juvet 9:50 Angie Fowler
10:00 Eric Grindland 10:00 Jenny Leak Miller
10:10 Jon Fowler 10:10 Maddie Garcia
10:20 Brent Dorey
Amateur Male - Skim
10:30 Dennis Costa 10:20 Jason Zirnite
10:40 Donald Bethke 10:30 Daniel Terry
10:50 CHANGE JUDGES 10:40 Cory Munson
Pro Female - Skim (PRELIM.)
Amateur Male - Surf
11:00 Caroline Villeneuve 10:50 Chris Stanton
11:10 Jackie Costa 11:00 Jason Hickox
Pro Female - Surf (PRELIM.)
11:10 Ken Cisco
11:20 Angie Viland 11:20 Jon Butterfield
11:30 Kaley Sparling 11:30 Pete Lange
11:40 CHANGE BOAT (g)  
11:50 Emily Agate (g)
PRO FINALS
Pro Male - Skim (PRELIM.)
Pro Female - Skim (FINALS)
12:00 Aaron Witherell (g) 11:00 Caroline Villeneuve
12:10 CHANGE BOAT (reg.) 11:10 Jackie Costa
12:20 Trevor Grindland
Pro Female - Surf (FINALS)
12:30 Sean Cummings 11:20 Angie Viland
Pro Male - Surf (PRELIM.)
11:30 Kaley Sparling
12:40 Chris Wolter 11:40 CHANGE BOAT (g)
12:50 James Walker 11:50 Emily Agate (g)
13:00 Jimmi Sparling 
Pro Male - Skim (FINALS)
13:10 Trevor Miller 12:00 Aaron Witherell (g)
13:20 CHANGE JUDGES/BOAT (g) 12:10 CHANGE BOAT (reg.)
Outlaw Female - Skim
12:20 Trevor Grindland
13:30 Clair Clarke (g) 13:30 Sean Cummings
13:40 CHANGE BOAT (reg.)
Pro Male - Surf (FINALS)
13:50 Brittney Nyrose 13:40 Chris Wolter
14:00 Kia Grindland 13:50 James Walker
14:10 Taylor Dorey 14:00 Jimmi Sparling 
Outlaw Male - Skim
 
14:20 Brandon Cisco
AWARDS CEREMONY
14:30 Edric Alvarez    
14:40 CHANGE BOAT (g)    
14:50 Grant Witherell (g)    
Outlaw Male - Surf
   
15:00 R.J, Garcia (g)    
15:10 Ford Chupik (g)    
15:20 CHANGE BOAT (reg.)    
15:30 Mark Sher    
15:40 Zane Montgomery    
15:50 Parker Payne    
Amateur Female - Skim
   
16:00 Jenny Stewart    
16:10 Zoey Shields    
16:20 Missy Olivares All times are aproximate
16:30 CHANGE BOAT (g) Riders not available when called will be disqualified
16:40 Cathy Ringer (g) (g) goofy foot / starboard wave;  (reg.) port wave
16:50 Carla Gibson (g) (s) scribe; (c) caller